
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Circuits | 4 x 2:1 |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Propagation Delay | 8.4 ns |
| High Level Output Current | 8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | Multiplexer, Mux |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | DPST |
| Number of Outputs | 4 |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Logic Family | 74V |
Stock: 1405
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41293
Ext.Price$0.41293
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41293 | $0.41293 |
| 10 | $0.29324 | $2.93240 |
| 25 | $0.26332 | $6.58300 |
| 50 | $0.24608 | $12.30400 |
| 100 | $0.22997 | $22.99700 |
| 300 | $0.21722 | $65.16600 |
| 500 | $0.20518 | $102.59000 |
| 1000 | $0.19493 | $194.93000 |
| 3000 | $0.18211 | $546.33000 |
| 5000 | $0.17013 | $850.65000 |
